Cítíte se nemocní a unavení, nebo tak trochu bez života? Trpíte bolestmi hlavy, či menstruační křečí? Podle tradiční orientální medicíny za tyto potíže může právě nesprávný tok nebo nedostatek energie Čchi.
Co je to ta energie Čchi?
Energie Čchi je základem veškerého života. Indové tuto energii nazvali “prána”, v Japonsku se jí říká “ki” v Číně “čchi”. Čchi je to, co nás posouvá, co nás činí bdělými, živými a hlavně přítomnými.
Většina tradičních forem medicíny říká, že příčinou nemocí je energetická nerovnováha, blokování přirozeného toku energie Čchi.
Čchi se v těle neustále pohybuje, stoupá, klesá, bez přestání tělem cirkuluje. Její kvalita i množství se mění dle denní doby, věku, ročního období, stavu mysli i dalších faktorů, jako je např. jídlo které jíme a prostředí kde žijeme a pracujeme
Známky a příznaky blokované čchi
Člověk s nedostatkem energie Čchi se snadno unaví, schází mu životní elán, trpí častými změnami nálad, nerozhodností a nedostatkem motivace.
Co dělat, aby energie Čchi v těle proudila?
Čínští mistři doporučovali především obranu před škodlivými vlivy, které jsou prvopočátkem všech nemocí. Dále je potřeba zachovávat čistou mysl a eliminovat z ní všechny rušivé myšlenky. Potom může energie proudit a podporovat tělo i ducha ve zdravém rozvoji. Kromě práce s myslí je potřeba dopřát tělu i dostatek pohybu a možnost odpočinku. Dále je také důležité nezatěžovat se zbytečnostmi nebo situacemi, které nemůžeme ovlivnit.
Jak můžeme podpořit správné proudění?
- Jídlo
Ne nadarmo se říká, že správná výživa je základem zdraví. Z kvalitních potravin naše tělo vyrábí „palivo“, které je nutné pro zdraví. Naopak nekvalitní jídlo může zapříčinit nemoc. Správná strava je taková, po které se cítíme dobře. Neexistuje jeden správný jídelníček pro všechny, každý musí poznat sám, po čem se cítí dobře. Pokud se po jídle cítíte unavení, nafouklí a s pocitem tíhy v břiše, není to nejspíš to pravé ořechové. - Spánek
Spánek je výsledkem přirozeného rytmu oběhu energie. Po 23 hodině je jinová energie (Čchi) nejsilnější, a proto je nejvhodnější čas se vrátit k odpočinku. Podle tradiční medicíny by lidé neměli zůstávat po 11 večerní vzhůru.
Doporučení pro zkvalitnění spánku a jaké večerní rituály doporučuje terapie Jamu najdete ve článku – Večerní rituály pro lepší spánek. - Relaxace
- Pohyb
- Čistá mysl
Dostatek energie Čchi pomáhá vašemu tělu zvýšit odolnost vůči nemocem a posiluje duševní schopnost a vnímavost. Když Čchi volně proudí, cítíte, že jste v souladu se životem, dostaví se všeobecný pocit klidu, důvěry a kreativity.
Pingback: 8 tipů na menstruační bolesti aneb co mi pomohlo – Kutus Kutus bylinná terapie Jamu
Pingback: Večerní rituály pro lepší spánek – Kutus Kutus bylinná terapie Jamu
Pingback: Partnerská masáž bylinným olejem s afrodiziaky